JANUVIA 50 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Sitagliptin’dir.  JANUVIA 50 mg Film Kaplı Tablet, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (Tip 2 diyabet )  bulunan hastalarda vücudun kendi ürettiği insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak,  kandaki şeker seviyesini kontrol altına almaya yardımcı olur. Vücuttaki kan şekerini dengelemek için pankreas tarafından insülin adı verilen bir hormon üretilir. Şeker hastalığı olan kişilerde pankreas yeterli insülini üretmiyor veya hiç üretmiyordur ya da vücut üretilen insülini düzenli kullanamıyordur. Yeterli miktarda insülün hormonu salgılanamadığında glukoz (şeker) hücrelere gidemez ve kanda toplanır. Bu durum, kanda glukoz (şeker) düzeyini yükseltir. Bu da kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Kan şekerinin kontrol edilmesi ve yüksek kan şekerinin düşürülmesi diyabetin, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, körlük, amputasyon (organ kesilmesi, organ kopması) gibi yan etkileri önlemek veya geciktirmek açısından önemlidir. JANUVIA, insüline bağımlı olmayan Tip 2 şeker  hastalığı (Tip 2 diyabet ) durumunda tek başına veya diğer diyabet ilaçları ile birlikte kombine olarak veya tavsiye edilen diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır. JANUVIA, yemekten sonra vücuttaki insülün düzeyini düzenlemek  ve  kandaki glukoz (şeker) düzeyini  normal seviyeye düşürmek için kullanılmaktadır. Kan şekerinin tehlikeli bir şekilde  düşmesine sebep olmaz. Kan şekeri normal seviyedeyken, bunun düşmesi yönünde etki göstermez.

JANUVIA 50 mg Film Kaplı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa; kullanmanız önerilmez.
 2. JANUVIA, yemekten sonra vücuttaki insülün düzeyini düzenlemek  ve  kandaki glukoz (şeker) düzeyini  normal seviyeye düşürmek için kullanılmaktadır. Kan şekerinin tehlikeli bir şekilde  düşmesine sebep olmaz. Kan şekeri normal seviyedeyken, bunun düşmesi yönünde etki göstermez.
 3. Eğer diyabetik ketoasidoz (yüksek kan şekeri, hızlı kilo kaybı, bulantı veya kusma ile seyreden bir durum) durumuna sahipseniz veya pankreas iltihabınız (pankreatit), safra taşınız, alkolizm ya da yüksek yağ düzeyiniz
  varsa (trigliserid) ya da Tip I Diyabetiniz varsa; JANUVIA‘ yı kullanmadan önce doktorunuza bilgi veriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Alkol kullanma, çok fazla egzersiz yapma, aşırı stres ve öğün atlama gibi durumlar kan şekerinizin normalin altına düşmesine yol açar. Bundan dolayı günlük yaşamınızda bunlara  dikkat etmeniz gerekmektedir.
 5. Kan şekeri seviyesinin düştüğünün belirtileri olan açlık, baş ağrısı, bilinç bulanıklığı, aşırı hassaslık, uyuşukluk hali, güçsüzlük, halsizlik, baş dönmesi, titremeler, terleme, hızlı kalp atışları, nöbet (istem dışı kasılmalar), bayılma veya koma durumları için yanınızda daima şeker ya da şeker içeren bir yiyecek bulundurmalısınız.
 6. Diyet ve egzersiz vücudunuzun kan şekerini daha verimli bir şekilde kullanmasına yardımcı olur. Tedaviniz sırasında doktorunuzun önerdiği diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı bir şekilde uyunuz.
 7. Düzenli olarak atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettiriniz.
 8. JANUVIA, 18 yaşından küçüklerden kullanılmamalıdır.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

JANUVIA 50 mg Film Kaplı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya akıntısı, üst solunum yolu enfeksiyonu, kan şekeri düşüklüğü yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sitagliptin
İlaç Marka İsmi: JANUVIA 50 mg Film Kaplı Tablet

JANUVIA 50 mg Film Tablet Kullanma Talimatı


JANUVIA 50 mg Film Kaplı Tablet Kullanma Talimatı

Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir