IPRABUL, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

IPRABUL Nedir ve Endikasyon Bilgisi :

Bronşların genişlemesinde rol oynayan ipratropium bromür isimli etken maddeyi ihtiva eden IPRABUL 500 mcg / 2 ml nebulizasyon için inhilasyon çözeltisi içeren tek dozluk flakon, nebulizatör cihazıyla solunarak kullanılmaktadır. IPRABUL, kronik bronşit, amfizem veya astım vb.tıkanmayla alakalı obstrüktif havayolu (solunum yolu) hastalıklarında görülen broşlardaki daralmayı azaltmak suretiyle akciğerlere hava giriş çıkışını rahatlatır.

 

IPRABUL nasıl kullanılır, kullanım Şekli

 1. IPRABUL ilacı hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gereklidir. Bu ilacı kullandığınız sürece hekimin direktiflerini gözardı etmeyiniz.
 2. IPRABUL inhilasyon çözeltisi, yutulmamalı  ya da enjeksiyonla uygulanmamalıdır. IPRABUL, nebülizatör cihazı veya intermitan pozitif basınçlı solunum cihazıyla (ventilatör) kullanılır.Bu ilacı yutmayınız veya enjeksiyonla uygulatmayınız. Başucu duvarında oksijen sisteminin mevcut olduğu durumlarda çözeltinin en iyi uygulama biçimi dakikada 6 ya da 8 litrelik bir akış hızı ile verilmesidir.
 3. IPRABUL kullanıma hazır olarak üretilmiştir, seyreltilmesine gerek yoktur. Eğer seyreltilmesi gerekiyorsa   2 ml’lik tek doz flakonlar serum fizyolojik ile 4 ml’lik bir son hacme kadar seyreltilebilir.
 4. 12 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde normal dozlar : 250-500 mikrogramlık (yani, IPRABUL 250 mcg/2 ml  bir  flakon veya IPRABUL 500 mcg/2 ml bir flakon)  şeklinde günde üç ya da dört defa uygulanır.
 5. Ani ortaya çıkan tıkanma ataklarının tedavisinde, IPRABUL 500 mcg/2 ml tek bir flakon;  Bu doz hastanın soluk alıp vermesi düzelinceye kadar tekrarlanabilir. İlacın uygulanacağı zaman aralıkları hekiminiz tarafından belirlenecektir.
 6. IPRABUL‘un idame ya da akut tedavisinde hekimin söylediği dozdan daha fazla kullanmamaya özen gösterilmelidir.
 7. IPRABUL‘u soluduktan sonra hırıltıyla solumaya başlarsanız ya da paradoksal başka türlü bir solunum güçlüğü (paradoksal bronkospazm) ortaya çıkarsa acilen hekime bilgi verilmeli ve başka bir doz alınmamalıdır.
 8. 12 yaş ve üzerindeki çocuklarda  2 mg günlük dozun; 12 yaş altındakilere 1 mg günlük dozun üzerindeki dozlar yalnızca hekim takibiyle uygulanmalıdır.

 

IPRABUL Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Sizde ilacın içindeki Ipratropiuma veya diğer bileşenlenlerine ya da Atropine ve benzerlerine karşı daha önce bir hassasiyet durumu yaşandıysa; IPRABUL size uygulanmadan önce bunu hekime mutlaka söylemelisiniz.
 2. Nebulizörü kullanımınız esnasında çözeltinin ve buğusunun gözlerinize kaçmamasına özen göstermelisiniz.  Zira görmenizi etkileyebilir. Çözeltinin ve buğusunun gözlerinize kaçmaması için Zira görmenizi etkileyebilir. IPRABUL bir ağızlık parçası aracılığıyla uygulanmalıdır. Ağızlık parçası yoksa ve nebülizatörün maskesi kullanılacaksa; bu maskenin yüzünüze tam olarak oturması gerekmektedir. Eğer göz tansiyonunuz varsa gözlerinizi korumanız daha bir önem taşımaktadır.
 3. Eğer sizde yüksek göz içi basıncı var ise ya da kistik fibroz, prostat bezinizde büyüme, mesane kanalında tıkanıklık, idrar yapmada zorluk yaşıyorsanız veya hiç idrar yapamama gibi problemleriniz var ise; gebeyseniz veya gebelik şüpheniz var ise ya da çocuğunuzu emziriyor iseniz; IPRABUL‘la tedavi sürecine başlamadan önce hekimle rahatsızlıklarınız hakkında muhakkak görüşünüz.

 

IPRABUL ile etkileşen diğer ilaçlar:

 1. Ksantin türevleri (örneğin teofilin) ve beta-adrenerjikler (örneğin, salbutamol) bronş genişletici etkiyi arttırabilir.
 2. Dar açılı glokom öyküsü olan hastalarda ani glokom riski aerosol şeklinde ipratropium bromür ve beta-adrenerjik ilaçlar aynı anda kullanıldıklarında artabilir.

Eğer yukarıdaki ilaçlardan birini kullanıyorsanız daha bir dikkatli olmanız ve bu ilaçları almakta olduğunuzu hekiminize iletiniz.

IPRABUL’un yan etkileri

 1. Ağızda kuruma, sindirim sistemi bozukluğu, boğaz ağrısı, öksürük, baş dönmesi ve ağrı IPRABUL‘un sık rastlanan yan etkileridir.
 2. Kurdeşen, çarpıntı, kalp ritminde düzensizlik, bulanık görme, göz bebeğinde genişleme, haleler görme, gözün konjonktiva tabakasında kızarıklık, kornea tabakasında ödem, göz tansiyonunda artış, döküntü, kaşıntı, boğaz ve ağızda şişme,  inhalasyondan hemen sonra bronşlarda spazm, gırtlakta spazm, yutakta sıvı toplanması (ödem), boğaz kuruluğu, ağızda iltihap, kabızlık, ishal, idrar yapmama, mide bulantısı IPRABUL‘un çok nadir görülebilecek yan etkileridir. Eğer bunlardan birini kendinizde görürseniz tıbbı destek için acilen hekiminize haber veriniz.

 

IPRABUL’un saklanması :

IPRABUL 25 derecenin altında oda sıcaklığında saklanmalı ve direk gün ışığından korunmalıdır.

 

İlaç Marka İsmi : IPRABUL 500 mcg / 2 ml nebulizasyon için inhilasyon çözeltisi içeeren tek dozluk flakon
İlaç Etken maddesi:  Ipratropium Bromür Monohidrat
IPRABUL içindeki yardımcı maddeler:  Sodyum klorür, 1N Hidroklorik asit ve saf sudur. 

İlacın diğer formu : IPRABUL 250 mcg / 2 ml nebulizasyon için inhilasyon çözeltisi içeren tek dozluk flakon

 

Ruhsat sahibi:
Adı : Neutec İnhaler İlaç ve Pazarlama Tic.A.Ş.
Adresi: Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü Teknopark Alanı D1 Blok 34220 Esenler İstanbul
Tel: (212) 483 0349
Faks: (212) 663 7749
Üretici Firma : Neutec İlaç San. Tic. A.Ş.
1.OSB 1.Yol No :3 Adapazarı/Sakarya
Tel : 0 (264) 295 75 00
Faks :0( 264) 291 51 98

 

IPRABUL 500 mcg-2 ml nebulizasyon için inhilasyon kullanma talimatı


IPRABUL 500 mcg-2 ml nebulizasyon için inhilasyon kullanma talimatı

IPRABUL 500 mcg-2 ml nebulizasyon için inhilasyon kısa ürün bilgisi

IPRABUL 500 mcg-2 ml nebulizasyon için inhilasyon kısa ürün bilgisi

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir