INDAPEN 2.5 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

INDAPEN 2.5 mg Film Tablet‘in etken maddesi İndapamid tiazidler grubundan bir idrar söktürücüdür. İndapamid, diğer idrar söktürücülere göre minimum etkisinin yanı sıra vasküler (damarlardaki) düz kaslarda ve kardiyak (kalbe ait) kaslardaki kasılmayı güçlü bir şekilde engelleyen etkisiyle yüksek kan basıncının normal düzeye düşürülmesini sağlar. INDAPEN, esansiyel (primer) yüksek tansiyonun tedavisinde ve konjestif kalp yetersizliğine bağlı vücuttaki su tutulumunda (ödemde) kullanılmaktadır.

INDAPEN 2.5 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. INDAPEN ilacını aldıktan sonra soluk alamama, kurdeşen, yüzde, dudak, dil veya boğazda şişkinlik gibi alerjiyi işaret eden bir durum gelişirse acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceğinden derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 2. Her ilaçta olduğu gibi INDAPEN ile etkileşebilecek ilaçlar olabilir. Kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler varsa hekiminize bildiriniz. Hekimle görüşmeden başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
 3. INDAPEN alımını hekime danışmadan aniden kesmeyiniz veya doz atlaması yapmayınız. Aksi halde durumunuz kötüleşebilir.
 4. INDAPEN tableti almadan önce eğer böbrek, karaciğer, şeker hastalığı veya kas güçsüzlüğü, damla hastalığı, lupus, sulfonamid  grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarından herhangi birine sahip iseniz; hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları hekiminize bildiriniz.
 5. Tedaviniz devam ederken aşırı kusma veya su kaybını içeren bir durum meydana geldiyse; acilen hekiminizi arayınız. Kan ve idrar tahlillerine ihtiyaç duyulabilir.
 6. INDAPEN kullanımının üzerinizdeki etkisinin olumlu veya zararlı olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz ve kan tahlillerinizi yaptırınız.
 7. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zamankinden daha çok tedbirli davranmalısınız. Hamilelikte ve süt verme dönemlerinde de INDAPEN kullanılması öngörülmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilaç alımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz.  Çünkü bebekte doğumsal kusurlar oluşabilir.
 8. INDAPEN gebelikte oluşan vücut ödemlerinin tedavisi için kullanıma uygun değildir.
 9. Eğer kanınızdaki potasyum düzeylerinde düşüklük tespit edilmişse ya da ağır bir  böbrek hastalığınız veya idrar yapmama durumunuz, ağır karaciğer rahatsızlığınız var ise ya da kandaki potasyum düzeylerinde düşüklük tespiti durumlarından herhangi birisi  kendinizde var ise, hekiminizle rahatsızlıklarınız hakkında görüşmelisiniz.

 

INDAPEN 2.5 mg Film Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. INDAPEN reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde uygulanmalıdır. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerini dikkate alınız.
 2. INDAPEN Tabletin her bir dozunu 1 bardak dolusu suyla birlikte içiniz. Sabahları olmak üzere her gün aynı saatlerde almaya özen göstermelisiniz.

 

INDAPEN 2.5 mg Film Tablet Yan Etkileri :

İshal veya kabızlık, kas kramları, aritmi, hepatit, deride kızarıklık baş ağrısı, sinirlilik, halsizlik, yorgunluk, susuzluk, mide bulanması, hazımsızlık, ışık duyarlılığı, cinsel isteksizlik INDAPEN‘in nadiren görülebilecek yan etkileridir. Bu yan etkilerden biriyle karşılaşırsanız vakit kaybetmeden hekiminize haber veriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: İndapamid
İlaç Marka İsmi: INDAPEN 2.5 mg Film Tablet

INDAPEN 2.5 mg Film Tablet kullanma talimatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir