HELMADOL 200 mg film tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

Albendazol adlı aktif maddeyi içinde bulunduran HELMADOL 200 mg film tablet, yumurtadan yeni çıkmış böcek larvalarının vücutta gelişmelerini veya çoğalmalarını önleyen bir antihelmintiktir. HELMADOL, köpek tenyası, domuz tenyası gibi bağırsak kurtlarının sebep olduğu belirli enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmaktadır. HELMADOL diğer helmint enfeksiyonlarına karşı da faydalı etkiler gösterir.

 

HELMADOL 200 mg film tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Eğer albendazole veya mebendazol gibi benzer ilaçlara veya bileşimi oluşturan yardımcı maddelere karşı duyarlı (alerjik) iseniz kullanmayınız
 2. Karaciğer probleminiz varsa veya daha önce karaciğer fonksiyon testleri ile anormal değerler tespit edilmiş ise; HELMADOL’ü dikkatli kullanınız.
 3. HELMADOL vücudunuzun enfeksiyon etkenlerine karşı savaşmasında rol alan hücrelerin kan düzeylerini düşürebilir. Bu durum sizde kolayca herhangi bir yaralanmaya bağlı olarak kanamaların meydana gelmesine veya etrafınızdaki hasta kişilerden hastalık bulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle söz konusu hücrelerin kan düzeyleri çok düşükse, HELMADOL’ü dikkatli kullanınız.
 4. Mide bulantınızı azaltmak için HELMADOL’ü yiyeceklerle birlikte alınız.
 5. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız HELMADOL kullanmayınız. HELMADOL ile tedavi süresince ve tedavinin bitiminden sonraki ilk 1 ay içerisinde etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.
 6. HELMADOL’ün anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Ancak pek çok ilaç anne sütüne geçebildiğinden emziren annelerin dikkatli olması gerekir.
 7. Araç ve makine kullanımı üzerine herhangi bir etkisi bildirilmemiştir.
 8. Bu ilaç laktoz içerir. Eğer daha önceden hekiminiz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce hekiminizle konuşunuz.
 9. HELMADOL’ün aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanılması sakıncalı olabilir: Simetidin (mide asidi üretimini engelleyen ilaç); Deksametazon (vücutta iltihap ile ilgili çeşitli hastalıkların tedavisinde); Prazikuantel (parazit mikrobunun sebep olduğu mesane iltihabı); Teofilin (solunum yolu hastalıklarının tedavisinde);
 10. HELMADOL’le etkileşebilecek daha başka ilaçlar da olabilir. Vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler de dahil olmak üzere hekiminize söylemeden yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
 11. Yaşlılarda kullanımı: Yetişkinler ile aynı doz uygulanabilir.
 12. Eğer böbrek ya da karaciğer yetmezliğiniz var ise; dozaj  ayarlaması açısından hekiminize söyleyiniz.
 13. HELMADOL ’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir hekim veya eczacı ile konuşunuz.
  Destekleyici ve belirtilere yönelik tedavi uygulanır
 14. İlacınızı almayı unutursanız endişe etmeyiniz, hatırlar hatırlamaz ilacınızı alın. Eğer bir sonraki dozu almanız gereken zaman çok yakınsa, o zamana kadar bekleyin ve tabletlerinizi normal şekilde almaya devam edin.
 15. İlacınızı daima hekiminizin önerdiği tedavi süresi tamamlanıncaya kadar alınız. Enfeksiyon tamamen iyileşmeden hastalık belirtileriniz düzelebilir, bu durumda tedaviyi kesmeyiniz.

 

HELMADOL 200 mg film tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. HELMADOL 200 mg albendazol içeren, 2, 6 ve 40 tabletlik blister ambalajlarda kullanıma sunulan film
  kaplı tablettir. Film tabletler beyaz ya da hemen hemen beyaz, yuvarlak, bikonvekstir.
 2. HELMADOL sadece ağızdan kullanım içindir. Tabletleri en az bir bardak suyla (yaklaşık 120 ml) birlikte tok karnına alınız. Bazı kişiler özellikle de çocuklar tabletleri bütün olarak yutmakta zorlanabilir. Bu durumda tabletler ezildikten veya çiğnendikten sonra suyla yutulmalıdır.
 3. 6 yaşın altındaki çocuklarda tecrübe sınırlıdır.
 4. Tabletlerinizi her zaman hekiminizin tavsiye ettiği gibi kullanınız. Genel doz aşağıdaki gibidir:

Kist hidatik hastalığı:
60 kg veya daha fazla vücut ağırlığına sahip kişilerde; 28 gün boyunca yemeklerle birlikte günde iki kez 400 mg alınır. Daha sonra 14 gün ara verilir. Bu şema 3 kez tekrar edilir.
60 kg’dan daha az vücut ağırlığına sahip kişilerde; 28 gün boyunca yemeklerle birlikte günde iki kez 15 mg/kg alınır. Daha sonra 14 gün ara verilir. Bu şema 3 kez tekrar edilir.
Nörosisterkosis:
60 kg veya daha fazla vücut ağırlığına sahip kişilerde; 8-30 gün boyunca yemeklerle birlikte günde iki kez 400 mg alınır.
60 kg’dan daha az vücut ağırlığına sahip kişilerde; 8-30 gün boyunca yemeklerle birlikte günde iki kez 15 mg/kg alınır.
Diğer Helmintiasis Enfeksiyonları:
Büyükler için doz şeması:
Ascariasis, Enterobiasis (Oxyuriasis), Kancalı kurt hastalığı (N.americanus, A.duodenale),
Trichuriasis, Trichostrongyliasis: Tek doz olarak bir kerede 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) alınır. Tedavi 3 hafta sonra tekrarlanabilir.
Taeniasis (T.saginata, T.solium) ve Strongyloidiasis: Günde 1 kere 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 3 gün art arda alınır. Tedavi 3 hafta sonra tekrarlanabilir.
Capillariasis: Günde 2 kez 200 mg albendazol (1 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 10 gün süre ile alınır.
Trichinosis: Günde 2 kez 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 15 gün süre ile alınır.
Chlonorchiasis: Günde 1 veya 2 kez 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 7 gün süre ile alınır veya günde 2 kez 10 mg/kg albendazol 7 gün süre ile alınır.
Giardiasis: Günde 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 3 gün süre ile alınır.
Nörosisterkosis ve kist hidatik hastalığında büyükler için olan doz şeması uygulanır.
Ascariasis, Enterobiasis (Oxyuriasis), Kancalı kurt hastalığı (N.americanus, A.duodenale),
Trichuriasis tedavisinde:
2 yaşına kadar olan çocuklarda: Tek doz halinde alınmak üzere, yalnız bir kere 200 mg albendazol (1 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet). Tedavi 3 hafta sonra tekrarlanabilir.
2 yaşın üstündeki çocuklarda: Büyükler için olan doz şeması uygulanır.
Taeniasis ve Strongyloidiasis tedavisinde:
2 yaşına kadar olan çocuklarda: Günde 1 kez 200 mg albendazol (1 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 3 gün art arda alınır. Tedavi 3 hafta sonra tekrarlanabilir.
2 yaşın üstündeki çocuklarda: Büyükler için olan doz şeması uygulanır.
Capillariasis tedavisinde: Günde 2 kere 200 mg albendazol (1 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet)
Trichostrongyliasis tedavisinde: Tek doz olarak 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet)

 

HELMADOL 200 mg film tablet’in Yan Etkileri :

 1. Tüm ilaçlar gibi HELMADOL’ün de içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan
  etkiler olabilir. Aşağıdakilerden biri olursa, HELMADOL’ü kullanmayı durdurunuz ve hiç vakit kaybetmeden
  hekiminizi arayınız veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
  •Kurdeşen (genellikle kaşıntılı bir deri hastalığı), yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişme, nefes almada zorluk.  Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde var ise sizin HELMADOL’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.
  Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sınıflandırılmıştır:
  Çok yaygın : 10 hastanın en az birinde görülebilir. Yaygın : 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir. Yaygın olmayan : 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir. Seyrek : 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülebilir. Çok seyrek : 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
  HELMADOL’ün Yaygın görülen yan etkileri:Kafa için basınç artışı, ense sertliği ve baş ağrısına belirtilerine sahip menenjit tarzı belirtiler, anormal karaciğer fonksiyon testi, bulantı, kusma, ateş, karın ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı, geçici saç dökülmesi.
  HELMADOL’ün yaygın olmayan yan etkileri: Kaşıntı ve kurdeşen dahil aşırı duyarlılık reaksiyonları, Azalmış akyuvar sayısı.
  HELMADOL’ün seyrek görülen yan etkileri: Vücutta ani ve sık gelişen akyuvar sayısının azalması (Agranülositoz), karaciğer hastalığı olan kişilerde kemik iliğinin baskı altına alınması, Trombosit (kan pulcukları) sayısının düşüklüğü, beyaz kan hücreleri eksikliği, akyuvar (granülosit) yoğunluğunun anormal biçimde düşük olması, beyaz kan hücreleri eksikliği.
  HELMADOL’ün çok seyrek görülen yan etkileri: Şiddetli baş ağrısı, kolay morarma veya kanama, üşümenin eşlik ettiği ateş, vücutta ağrı ve grip belirtileri, boğaz ağrısı, ateş, ciltte soyulma ve kırmızı deri döküntüsü, aşırı güçsüzlük
  HELMADOL’ün eldeki verilerden hareketle tahmin edilemeyen yan etkiler(Bilinmiyor) : Kemik iliğinin kan üretememesi sonucu oluşan kansızlık türü, Kemik iliğinin baskı altına alınması, Beyaz kan hücre sayısının (nötrofil) düşmesine, Karaciğer enzimlerinde yükselme (AST ve ALT yüksekliği),  Toksik karaciğer iltihabı, Ani karaciğer yetmezliği, Ani böbrek yetmezliği, Enfeksiyonlara veya ilaçlara karşı aşırı duyarlılık reaksiyonu olarak kabul edilen cilt hastalığı (Eritema multiforme), İlaçlara bağlı olarak gelişen mantar kaynaklı cilt reaksiyonu (Stevens Johnson sendromu )
  Yan etkilerin raporlanması
  Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta
  olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

 

HELMADOL 200 mg film tablet’in saklanması :

 1. HELMADOL’ü çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra HELMADOL’ü kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz HELMADOL’ü kullanmayınız.
  Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Albendazol
Yardımcı Maddeler: Laktoz monohidrat (inek sütü kaynaklı), mısır nişastası prejelatinize, sodyum nişasta glikolat, krospovidon (polyplasdone XL), polivinil pirolidon K25, sodyum lauril sülfat, talk, magnezyum stearat, hipromelloz, polietilen glikol ve titanyum dioksit (E171) içerir.
İlaç Marka İsmi: HELMADOL 200 mg film tablet

Ruhsat Sahibi:
World Medicine İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Bağcılar/İstanbul

HELMADOL 200 mg film tablet’in kullanma talimatı

HELMADOL 200 mg film tablet’in kullanma talimatı


KISA ÜRÜN BİLGİSİ
1. BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNÜN ADI: HELMADOL 200 mg film tablet
2. KALİTATİF ve KANTİTATİF BİLEŞİM
Her film tablet;
Etkin madde: 200 mg albendazol,
Yardımcı maddeler:
Laktoz monohidrat(inek sütü kaynaklı) 157,80 mg
Yardımcı maddeler için 6.1’e bakınız.
3. FARMASÖTİK FORM
Film tablet. Beyaz ya da hemen hemen beyaz, yuvarlak, bikonveks film kaplı tablet.
4. KLİNİK ÖZELLİKLER
4.1. Terapötik endikasyonlar
HELMADOL aşağıdaki enfeksiyonların tedavisinde endikedir:
 Nörosistiserkosis: HELMADOL Taenia solium’un (domuz tenyası) larva formlarının neden olduğu aktif lezyonlara bağlı parenkimal nörosistiserkosisin tedavisinde endikedir.
 Kist hidatik hastalığı: HELMADOL Echinococcus granulosus’un (köpek tenyası) larva formunun neden olduğu karaciğer, akciğer ve periton kist hidatiğinin tedavisinde endikedir.
Albendazol ile 28 günlük 3 tedavi siklusundan sonra vakaların yaklaşık % 80-90’ında kistler nonenfeksiyöz hale gelir, % 30’unda kistler kaybolur, % 40’ında ise kistler küçülür (kist çapında ≥ % 25 azalma).
Eğer mümkün ise cerrahi tedavi bu hastalıkta ilk tercih edilecek tedavi şeklidir. HELMADOL preoperatif ve postoperatif olarak 3 kür halinde verildiğinde optimal parazit öldürme oranı sağlanır.
Albendazolün Echinococcus multilocularis’in neden olduğu alveolar kist hidatik hastalığında etkinliği klinik çalışmalarla kesin olarak gösterilmemiştir.
HELMADOL bu endikasyonlar dışında insanlarda nematodların (yuvarlak kurtların) ve sestodların (şeritlerin) neden olduğu aşağıdaki intestinal ve parenkimal helmintiasis enfeksiyonlarının tedavisinde de endikedir:
Ascariasis: Ascaris lumbricoides (solucan).
Enterobiasis (Oxyuriasis): Enterobius (Oxyuris) vermicularis (kılkurdu, oksiyür).
Kancalı kurt hastalığı: Albendazol, Necator americanus’un ve Ancylostoma duodenale’nin yaptığı bu hastalığın tedavisinde endikedir.
Strongyloidiasis: Strongyloides stercoralis (iplik kurdu).
Trichuriasis: Trichuris trichiura (kamçı kurdu).
Capillariasis: Capillaria philippinensis.
Trichostrongyliasis: Albendazol, Trichostrongylus türlerinin neden olduğu bu hastalığın tedavisinde endikedir.
Taeniasis (Şerit hastalığı): Albendazol, Taenia saginata (sığır şeridi), Taenia solium’un (domuz şeridi) neden olduğu intestinal helmintiasis tedavisinde endikedir.
Trichinosis: Albendazol, Trichinella spiralis’in neden olduğu Trichinosis tedavisinde endikedir.
Chlonorchiasis: Albendazol, Chlonorchis sinensis’in (Çin karaciğer kurdu) neden olduğu klonorkiasis tedavisinde endikedir.
Giardiasis: Albendazol, Giardia species’in neden olduğu giardiasis tedavisinde endikedir.
4.2.Pozoloji ve uygulama şekli
Pozoloji/uygulama sıklığı ve süresi:
HELMADOL dozu hangi parazit enfeksiyonunda kullanılacağına göre değişmektedir ve tedavi şeması aşağıdaki gibidir:
Endikasyon Hastanın ağırlığı Doz Tedavi süresi
Kist hidatik hastalığı
60 kg veya daha fazla : Günde iki kez 400 mg. 60 kg’ın altında: Günde 15 mg/kg ikiye bölünerek 12 saat ara ile yemeklerle birlikte (Maksimum günlük doz 800 mg) ; 28 gün verilir, 14 gün verilmez, bu şema 3 kez tekrarlanır.
NOT: Preoperatif ve postoperatif kullanımda optimal kist sterilizasyonu, kürün 3 kez tekrarıyla elde edilir.
Nörosistiserkosis
60 kg veya daha fazla : Günde iki kez 400 mg, yemeklerle birlikte; 60 kg’ın altında : Günde 15 mg/kg ikiye bölünerek 12 saat ara ile yemeklerle
birlikte (Maksimum günlük doz 800 mg) ; 8 – 30 Gün
Diğer Helmintiasis Enfeksiyonları:
Büyükler için doz şeması:
Ascariasis, Enterobiasis (Oxyuriasis), Kancalı kurt hastalığı (N.americanus, A.duodenale), Trichuriasis, Trichostrongyliasis: Tek doz olarak bir kerede 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) alınır. Tedavi 3 hafta sonra tekrarlanabilir.
Taeniasis (T.saginata, T.solium) ve Strongyloidiasis: Günde 1 kere 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 3 gün art arda alınır. Tedavi 3 hafta sonra tekrarlanabilir.
Capillariasis: Günde 2 kez 200 mg albendazol (1adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 10 gün süre ile alınır.
Trichinosis: Günde 2 kez 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 15 gün süre ile alınır.
Chlonorchiasis: Günde 1 veya 2 kez 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 7 gün süre ile alınır veya günde 2 kez 10 mg/kg albendazol 7 gün süre ile alınır.
Giardiasis: Günde 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 3 gün süre ile alınır.
Uygulama şekli:
HELMADOL yeterli miktarda su (örneğin bir bardak) ile tok karnına alınmalıdır.
Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler:
Böbrek yetmezliği:
Veri bulunmamaktadır (bkz. 5.2).
Karaciğer yetmezliği:
Ekstrahepatik obstrüksiyonu olan hastalarda (n=5) maksimum serum konsantrasyonunda 2 kat, eğrinin altındaki alanda ise 7 kat artışın göstermiş olduğu gibi albendazol sülfoksidin sistemik yararlanımı artmıştır. Albendazol sülfoksidin emilim/dönüşüm ve atılım hızı uzamış
ve ortalama Tmaks 10 saat ve serum eliminasyon yarı ömrü 31.7 saat olmuştur. Albendazolün plazma konsantrasyonları sadece 5 hastanın 1’inde ölçülebilir düzeyde olmuştur.
Pediyatrik popülasyon:
6 yaşın altındaki çocuklarda tecrübe sınırlıdır.
Tabletler ezildikten veya çiğnendikten sonra suyla yutulabilir.
Ascariasis, Enterobiasis (Oxyuriasis), Kancalı kurt hastalığı (N.americanus, A.duodenale), Trichuriasis:  2 yaşına kadar olan çocuklarda: Tek doz halinde alınmak üzere, yalnız bir kere 200 mg albendazol (1adet HELMADOL 200 mg Film Tablet). Tedavi 3 hafta sonra tekrarlanabilir. 2 yaşın üstündeki çocuklarda: Büyükler için olan doz şeması uygulanır.
Taeniasis ve Strongyloidiasis: 2 yaşına kadar olan çocuklarda: Günde 1 kez 200 mg albendazol (1adet HELMADOL 200 mg Film Tablet) 3 gün art arda alınır. Tedavi 3 hafta sonra tekrarlanabilir. 2 yaşın üstündeki çocuklarda: Büyükler için olan doz şeması uygulanır.
Capillariasis: Günde 2 kere 200 mg albendazol (1adet HELMADOL 200 mg Film Tablet)
Trichostrongyliasis: Tek doz olarak 400 mg albendazol (2 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet)
Kist hidatik: Günde 15 mg/kg albendazol ikiye bölünür, yarısı sabah yarısı akşam verilir. Günlük maksimal doz 800 mg’ı geçmemelidir (4 adet HELMADOL 200 mg Film Tablet).
NOT: Preoperatif ve postoperatif kullanımda optimal kist sterilizasyonu kürün (28 gün ilaçlı + 14 gün ilaçsız) 3 kez tekrarı ile elde edilir.
Geriyatrik popülasyon:
65 yaşın üstündeki hastalarda tecrübe sınırlıdır.
Yaşın albendazol sülfoksit farmakokinetigi üzerindeki etkilerini inceleyen herhangi bir çalışma yapılmamış olmasına rağmen kist hidatiği olan 26 hastadan (79 yaşına kadar olan) elde edilen veriler yaşlılar ile sağlıklı, genç deneklerdeki albendazol farmakokinetiğinin benzer olduğunu göstermektedir.
4.3. Kontrendikasyonlar
HELMADOL, benzimidazol grubu maddelerden birine veya tabletteki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.
4.4. Özel kullanım uyarıları ve önlemleri
UYARILAR:
Albendazol tedavisi sırasında nadiren granülositopeni veya pansitopeniye bağlı ölüm bildirilmiştir. Albendazolün alta yatan karaciğer disfonksiyonu olan veya olmayan hastalarda kemik iliği supresyonu, aplastik anemi ve agranülositoza neden olduğu gösterilmiştir. Albendazol ile tedavi süresince tüm hastalarda her 28 günlük tedavi kürünün başında ve ondan sonra her 2 haftada bir kan sayımı yapılmalıdır. Hepatik ekinokok hastalığı dahil
karaciğer hastalığı olan kişiler albendazol kullanımı nedeniyle pansitopeni, aplastik anemi, agranülositoz ve lökopeniye yol açan kemik iliği supresyonu bakımından daha fazla risk altında olabilir, bu kişilerin kan değerleri yakından izlenmelidir. Kan hücre sayısında klinik olarak belirgin azalma meydana gelen hastalarda albendazol tedavisi kesilmelidir.
Albendazolün gebe kadınlarda kullanılması, ancak alternatif bir tedavi şekli yoksa düşünülebilir. Albendazol tedavisi gören bayan hastalar tedavinin bitiminden sonraki ilk 1 ay içerisinde gebe kalmamaları yönünde uyarılmalıdır. Albendazol tedavisi sırasında hastanın gebe kalması halinde ilaç derhal kesilmelidir. İlaç kullanımı esnasında gebelik gelişirse hasta fetus üzerindeki olası riskler yönünden bilgilendirilmelidir.
ÖNLEMLER:
Genel:
Nörosistiserkosis tedavisi gören hastalara uygun steroidal ve antikonvülsan tedavi uygulanmalıdır. Albendazol tedavisinin ilk haftası boyunca serebral hipertansif epizotları önlemek için oral veya intravenöz kortikosteroid tedavisi düşünülmelidir. Diğer durumlar için albendazol tedavisi gören hastalarda ayrıca daha önceden var olan nörosistiserkosis ortaya çıkabilir. Beyindeki bir parazitin ölümünün neden olduğu inflamatuvar bir reaksiyonun sonucu olarak hastalarda nörolojik semptomlar (ör; nöbet, intrakranial basınçta artış ve fokal belirtiler) görülebilir. Belirtiler tedaviden hemen sonra görülebilir, bu durumda derhal uygun steroidal ve antikonvülsan tedaviye başlanmalıdır.
Nadiren retinada sistiserkosis gelişebilir. Nörosistiserkosis tedavisine başlamadan önce hastada retinal lezyon olup olmadığına bakılmalıdır. Bu tip lezyonlar varsa albendazolün yol açacağı retinal hasar olasılığına karşı antisistiseral tedavinin gerekliliği değerlendirilmelidir.
Hastanın Bilgilendirilmesi:
Hastalara aşağıdaki bilgiler verilmelidir:
 Bazı kişiler özellikle de çocuklar tabletleri bütün olarak yutmakta zorlanabilir. Bu durumda tabletler ezildikten veya çiğnendikten sonra suyla yutulmalıdır.
 Albendazol fetusa zarar verebilir. Bunun için gebe kalabilecek yastaki kadınlarda negatif gebelik test sonucu alındıktan sonra albendazol tedavisine başlanmalıdır.
 Albendazol tedavisi gören kadın hastalar tedavi süresince veya tedavinin bitiminden sonraki ilk 1 ay içerisinde gebe kalmamaları yönünde uyarılmalıdır.
 Albendazol tedavisi sırasında karaciğer ve kemik iliğinin zarar görme potansiyeli mevcut olduğundan rutin olarak (2 haftada bir) kan sayımı ve karaciğer fonksiyon testleri yaptırılmalıdır.
 Albendazol yemeklerle birlikte alınmalıdır.
Laboratuvar Testleri:
Lökosit sayımı:
Albendazol seyrek olarak (hastaların % 1’inden azında) total lökosit sayısında geri dönüşümlü azalmaya neden olabilir. Nadiren granülositopeni, agranülasitoz veya pansitopeni gibi daha önemli düşüşler gözlenebilir. Tüm hastalarda her 28 günlük tedavi kürünün başlangıcında ve
ondan sonra her 2 haftada bir kan sayımı yapılmalıdır. Hepatik ekinokok hastalığı dahil karaciğer hastalığı olan kişiler albendazol kullanımı nedeniyle kemik iliği supresyonu bakımından daha fazla risk altında olabilir, bu kişilerin kan değerleri yakından izlenmelidir.
Kan hücre sayısında klinik olarak belirgin azalma meydana gelen hastalarda albendazol tedavisi kesilmelidir.
Karaciğer fonksiyonu:
Klinik çalışmalarda albendazol ile tedavi hastaların yaklaşık % 16’sında karaciğer enzimlerinde hafif veya orta derecede artış ile ilişkilendirilmiştir. İlacın kesilmesiyle birlikte genellikle bu durum normale dönmüştür. Ciddiyeti belli olmayan akut karaciğer yetmezliği ve
hepatit vaka raporları da bulunmaktadır.
Tedavi sırasında her 28 günlük devrenin başında ve sonra 2 haftalık aralarla karaciğer fonksiyon testleri (transaminazlar) yapılmalıdır. Karaciğer enzimleri normal üst limitin iki katına çıkarsa her hastanın kendi durumuna bakılarak albendazol tedavisinin kesilmesi göz önünde bulundurulmalıdır. Tedavinin bırakılmasıyla birlikte karaciğer enzimleri normal düzeye dönen hastalarda yeniden albendazol tedavisine başlayıp başlamamak kişisel karara bağlıdır, bu durumda daha fazla albendazol kullanımının risk/yarar oranı göz önünde bulundurulmalıdır. Yeniden albendazol tedavisine başlanırsa sık sık laboratuvar testleri yapılmalıdır.
Karaciğer fonksiyon test sonuçları normal olmayan hastalar hepatotoksisite ve kemik iliği supresyonu bakımından daha fazla risk altındadır. Karaciğer enzimlerinde anlamlı düzeyde artış veya kan hücre sayısında klinik olarak belirgin bir azalma meydana gelirse tedavi kesilmelidir.
Teofilin:
Her ne kadar tek doz şeklinde verilen albendazol teofilin metabolizmasını inhibe etmese de albendazol insan hepatoma hücrelerinde sitokrom P450 1A enzimini indükler. Bunun için albendazol ile tedavi süresince ve tedaviden sonra plazma teofilin konsantrasyonları izlenmelidir.
HELMADOL laktoz içerir. Nadir kalıtımsal galaktoz intoleransı, Lapp laktoz yetmezliği ya da glikoz-galaktoz malabsorpsiyon problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.
4.5. Diğer tıbbi ürünler ile etkileşimler ve diğer etkileşim şekilleri
Deksametazon:
8 nörosistiserkosis hastasında her albendazol dozu için (günde 15 mg/kg) 8 mg deksametazon uygulandığında albendazol sülfoksidin kararlı durum konsantrasyonları yaklaşık % 56 daha yüksek bulunmuştur.
Prazikuantel:
Tok karnına verildiğinde prazikuantel (40 mg/kg) albendazol sülfokside ait ortalama maksimum plazma konsantrasyonu ile eğri altı alanı yalnızca albendazol verilen ayrı bir grup denekle (n=6) kıyaslandığında sağlıklı kişilerde (n=10) yaklaşık % 50 oranında artırmıştır. Albendazol sülfoksidin ortalama Tmaks ve ortalama plazma eliminasyon yarı ömründe değişiklik olmamıştır. Albendazol (400 mg) ile birlikte verildiğinde prazikuantelin
farmakokinetiği değişmemiştir.
Simetidin:
Albendazolle birlikte simetidin (günde 10 mg/kg) uygulanan kist hidatik hastalarının (n=7) safra ve kistik sıvı içeriğinde albendazol sülfoksit konsantrasyonlarının yalnızca albendazol (günde 20 mg/kg) uygulanan hastalara (n=12) kıyasla arttığı (yaklaşık 2 kat) gözlenmiştir.
Albendazol sülfoksit konsantrasyonları dozlamadan sonraki 4 saat boyunca değişmemiştir.
Teofilin:
6 sağlıklı gönüllüye oral yolla tek doz olarak uygulanan albendazol (400 mg) ile teofilin (20 dk. boyunca 5.8 mg/kg aminofilin infüzyonu) arasında hiçbir farmakokinetik etkileşim bulunmamıştır.
Özel popülasyonlara ilişkin ek bilgiler
Geriyatrik popülasyon: Veri yoktur.
Pediyatrik popülasyon: Veri yoktur.
4.6. Gebelik ve laktasyon
Genel tavsiye
Gebelik kategorisi C.
Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar / Doğum kontrolü (Kontrasepsiyon) Doğurganlık çağındaki kadınlar, ancak gebelik testinde negatif bir sonuç aldıktan sonra tedaviye başlamalıdır. Ayrıca albendazol kullandıkları süre boyunca veya albendazol tedavisinin tamamlanmasından sonraki bir ay içerisinde gebe kalmamaları konusunda uyarılmalıdırlar.
Gebelik dönemi
HELMADOL’ün gebe kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri mevcut değildir. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, gebelik ve/veya embriyonal/fetal gelişim ve/veya doğum ve/veya doğum sonrası gelişim üzerindeki etkiler bakımından yetersizdir (bkz. 5.3). Gebe sıçan ve tavşanlarda albendazolün teratojenik olduğu gösterilmiştir. İnsanlara yönelik potansiyel risk bilinmemektedir.
HELMADOL gebelikte, ancak anneye sağlayacağı faydalar fetus için potansiyel risklere üstünse kullanılmalıdır.
Laktasyon dönemi
Albendazol hayvanlarda sütle atılmaktadır. İnsanlarda süte geçip geçmediği ise bilinmemektedir. Birçok ilaç anne sütüne geçtiğinden HELMADOL emzirme döneminde  dikkatle kullanılmalıdır.
Üreme yeteneği / Fertilite
Albendazol erkek ve dişi sıçanlarda fertiliteyi etkilememiştir (bkz. 5.3).
4.7. Araç ve makine kullanımı üzerindeki etkiler
Albendazolün araç ve makine kullanmayı zorlaştıracak bir farmakodinamik etkisi bulunmamaktadır.
4.8. İstenmeyen etkiler
Advers reaksiyonların sıklığı aşağıdaki gibi sıralanmıştır:
Çok yaygın (≥l/10); yaygın (≥l/100 – <1/10); yaygın olmayan (≥l/1000 – <1/100); seyrek (≥l/10.000 – <1/1000); çok seyrek (<1/10.000); bilinmiyor (eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor).
Albendazolün yan etki profili kist hidatik ve nörosistiserkosis tedavisi gören gruplarda değişiktir. Her iki grupta da sıklığı ≥ % 1 olan yan etkiler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Bu semptomlar genelde hafif olup tedavisiz kaybolur. Tedavinin kesilmesini gerektirenler en çok lökopeni (% 0.7) veya hepatik fonksiyon bozuklukları (% 3.8)’dir.
11
Yan Etki                                                           Kist Hidatik                         Nörosistiserkosis
Anormal karaciğer fonksiyon testi           15.6                                                 < 1.0
Karın ağrısı                                                          6.0                                                    0
Bulantı / Kusma                                                 3.7                                                     6.2
Baş ağrısı                                                              1.3                                                    11.0
Başta hafiflik / Vertigo                                    1.2                                                   < 1.0
Kafa içi basınç artışı                                           0                                                       1.5
Meningeal belirtiler                                            0                                                       1.0
Geri dönüşümlü alopesi                                 1.6                                                    < 1.0
Ateş                                                                         1.0                                                         0
Aşağıdaki yan etkilerin sıklığı ise % 1’den azdır.
Kan ve lenf sistemi hastalıkları
Yaygın olmayan: Lökopeni.
Seyrek: Granülositopeni, pansitopeni, agranülasitoz ve trombositopeni
Hepatik ekinokok hastalığı dahil karaciğer hastalığı olan kişiler kemik iliği supresyonu bakımından daha fazla risk altındadır.
Bağışıklık sistemi hastalıkları
Yaygın olmayan: Kaşıntı ve ürtiker dahil aşırı duyarlılık reaksiyonları
Pazarlama sonrası deneyim:
Klinik çalışmalarda raporlanmıs olan advers olaylara ek olarak albendazolün dünya çapında pazarlamasından sonra aşağıdaki olaylar elde edilmiştir. Bu olaylar, bilinmeyen büyüklükte bir popülasyonun gönüllü olarak raporlamasından elde edildiği için sıklık tahmini
yapılamamaktadır. Kapsam içine alınan olaylar ciddiyetlerine, raporlanma sıklığına veya albendazol ile olası bir bağlantısına göre seçilmiştir.
Kan ve lenf sistemi hastalıkları
Aplastik anemi, kemik iliği supresyonu, nötropeni
Hepatobilier hastalıklar
Karaciğer enzimlerinde yükselme, hepatit, akut karaciğer yetmezliği
Deri ve deri altı doku hastalıkları
Eritema multiforme, Stevens Johnson sendromu
Böbrek ve idrar hastalıkları
Akut böbrek yetmezliği
Şüpheli advers reaksiyonların raporlanması
Ruhsatlandırma sonrası şüpheli ilaç advers reaksiyonlarının raporlanması büyük önem taşımaktadır. Raporlama yapılması, ilacın yarar / risk dengesinin sürekli olarak izlenmesine olanak sağlar. Sağlık mesleği mensuplarının herhangi bir şüpheli advers reaksiyonu Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildirmeleri gerekmektedir. (www.titck.gov.tr; eposta: tufam@titck.gov.tr; tel: 0 800 314 00 08; faks: 0 312 218 35 99)
4.9. Doz aşımı ve tedavisi
Erkek ve dişi farelerde 5.000 mg/kg’ın üstündeki dozlarda, sıçanlarda 1.300 ve 2.400 mg/kg arasındaki dozlarda, hamsterlerde 10.000 mg/kg’ın üstündeki dozlarda, tavşanlarda 500 ve 1.250 mg/kg dozları arasında belirgin toksisite ve ölüm görülmüştür. Hayvanlarda diyare, kusma, taşikardi ve solunum güçlüğü gibi doza bağımlı semptomlar gözlenmiştir. 12 saatte en az 16 gram albendazol almış olan bir hastada doz aşımı bildirilmiş ve herhangi bir advers etki görülmemiştir. Doz aşımı durumunda semptomatik tedavi ve genel destekleyici tedbirler uygulanması tavsiye edilir.
5. FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLER
5.1. Farmakodinamik özellikler
Farmakoterapötik grup: Antihelmintik ilaçlar
ATC kodu: P02CA03
Albendazolün ana etki mekanizması tübülin polimerizasyonu üzerindeki inhibitör etkisidir. Böylelikle sitoplazmik mikrotübüllerin kaybına neden olur.
5.2. Farmakokinetik özellikler
Genel özellikler:
Emilim:
Sudaki düşük çözünürlüğü nedeniyle albendazol gastrointestinal sistemden az miktarda emilir. Yağlı bir yemekle birlikte alındığında (ortalama 40 g yağ) ilacın oral biyoyararlanımı aç karnına alınmasına göre 5 kat kadar artabilir. Albendazolün (400 mg) 6 kist hidatik hastasına yağlı bir yemekle birlikte oral uygulanmasını takiben ortalama 1.31 mcg/ml (0.46 ile 1.58 mcg/ml aralığı) olarak belirlenen maksimal plazma konsantrasyonuna 2 – 5 saatte ulaşılır. Albendazol sistemik dolaşıma girmeden önce süratle sülfoksit metabolitine dönüştüğünden albendazolün plazmadaki  konsantrasyonları ihmal edilebilir veya tespit edilemeyecek miktardadır.
Dağılım:
Albendazol sülfoksit plazma proteinlerine % 70 oranında bağlanır. Vücutta dağılımı yaygındır; idrar, safra, karaciğer, kist çeperi, kist sıvısı ve serebrospinal sıvıda saptanmıştır. Aynı anda tayin yapıldığında plazmaya göre konsantrasyonu kist sıvısında 3 – 10 kat, serebrospinal sıvıda 2 – 4 kat daha azdır. Sınırlı sayıdaki in vitro ve klinik veri kistlerdeki albendazol sülfoksidin plazmadakine göre daha yavaş elimine olduğunu göstermektedir.
Biyotransformasyon:
Albendazol karaciğerde süratle ana metaboliti olan albendazol sülfokside ve sonrasında albendazol sülfon ile idrarda saptanmış olan başlıca diğer oksidatif metabolitlerine dönüşür.
İlacın sistemik antihelmintik etkisini ana metaboliti albendazol sülfoksit yoluyla gösterdiği kabul edilmektedir.
12 hastanın albendazol (günde 3 defa 200 mg) ile 4 haftalık tedavisinin ardından plazma albendazol sülfoksit konsantrasyonları tedavinin ilk yarısına göre yaklaşık % 20 daha düşük bulunmuştur. Bu durum albendazolün kendi metabolizmasını indükleyebileceğine işaret etmektedir.
Eliminasyon:
Oral uygulamanın ardından idrarda albendazol saptanmamıştır. Albendazol sülfoksit idrarla % 1’den daha az oranda idrarla atılır, bu nedenle idrarla atılım minör bir eliminasyon yoludur. Önemli bir kısmının safra ile atılması mümkündür. Çünkü safra ve plazma konsantrasyonları benzer seviyededir. Albendazol sülfoksidin ortalama eliminasyon yarı ömrü 25 sağlıklı denek ile 14 kist hidatik ve 8 nörosistiserkosis hastasında 8 – 12 saat aralığında bulunmuştur.
Doğrusallık / doğrusal olmayan durum:
İlacın terapötik doz aralığında yağlı bir yemekle birlikte (yağ içeriği 43.1 g) alınmasının ardından albendazol sülfoksidin plazma konsantrasyonları dozla orantılı olarak artar.
Hastalardaki karakteristik özellikler
Böbrek yetmezliği:
Albendazolün farmakokinetiği böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda çalışılmamıştır. Ancak albendazol ve primer metaboliti olan albendazol sülfoksidin renal eliminasyonu ihmal edilebilir düzeyde olduğundan böbrek yetmezliği olan hastalarda bu bileşiklerin klerensinin
değişmesi muhtemel değildir.
Karaciğer yetmezliği:
Ekstrahepatik obstrüksiyonu olan hastalarda (n=5) maksimum serum konsantrasyonunda 2 kat, eğrinin altındaki alanda ise 7 kat artışın göstermiş olduğu gibi albendazol sülfoksidin sistemik yararlanımı artmıştır. Albendazol sülfoksidin emilim/dönüşüm ve atılım hızı uzamış ve ortalama Tmaks 10 saat ve serum eliminasyon yarı ömrü 31.7 saat olmuştur. Albendazolün plazma konsantrasyonları sadece 5 hastanın 1’inde ölçülebilir düzeyde olmuştur.
Pediyatrik hastalar:
Kist hidatik hastalığı olan 5 çocuktan (6 – 13 yaş aralığında) 3’üne aç karnına, 2’sine ise tok karnına tek doz olarak 200 – 300 mg (yaklaşık 10 mg/kg) albendazol verildiğinde albendazol sülfoksidin farmakokinetik özellikleri yetişkinlerinkiyle benzer bulunmuştur.
Geriyatrik hastalar:
Yaşın albendazol sülfoksit farmakokinetiği üzerindeki etkilerini inceleyen herhangi bir çalışma yapılmamış olmasına rağmen kist hidatiği olan 26 hastadan (79 yaşına kadar olan) elde edilen veriler yaşlılar ile sağlıklı, genç deneklerdeki albendazol farmakokinetiğinin benzer olduğunu göstermektedir.
5.3. Klinik öncesi güvenlilik verileri
Fare ve sıçanlarda yapılan uzun süreli karsinojenisite çalışmalarında tümör insidansında artış gözlenmemiştir.
Çin hamsteri ve farelerde yapılan genotoksisite testlerinde albendazol genotoksik bulunmamıştır.
Oral yolla günde 30 mg/kg (mg/m2 cinsinden vücut yüzey alanına dayalı önerilen insan dozunun 0.32 katı) dozunda verilen albendazol erkek ve dişi sıçanlarda fertiliteyi etkilememiştir. Sıçanlara günde 10 ve 30 mg/kg (mg/m2 cinsinden vücut yüzey alanına dayalı önerilen insan
dozunun sırasıyla 0.1 ve 0.32 katı), tavşanlara ise günde 30 mg/kg (mg/m2 cinsinden vücut yüzey alanına dayalı önerilen insan dozunun 0.6 katı) dozunda albendazol verildiğinde teratojenik etki (embriyotoksik ve iskelet malformasyonları) gözlenmiştir. 30 mg/kg dozunda tavşanlarda ayrıca maternal toksisite (% 33 ölüm) gözlenirken farelerde teratojen etki görülmemiştir.
6. FARMASÖTİK ÖZELLİKLER
6.1. Yardımcı maddelerin listesi
Laktoz monohidrat (inek sütü kaynaklı), Mısır nişastası prejelatinize,Sodyum nişasta glikolat, Krospovidon (Polyplasdone XL), Polivinil pirolidon K 25, Sodium lauril sülfat, Talk, Magnezyum stearat, Hipromelloz, Polietilen glikol, Titanyum dioksit (E171).
6.2. Geçimsizlikler: Mevcut değil.
6.3. Raf ömrü: 24 ay.
6.4. Saklamaya yönelik özel tedbirler
25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
6.5. Ambalajın niteliği ve içeriği
2, 6 ve 40 film tablet içeren alüminyum folyo-PVC blister ve karton kutu ambalaj.
6.6. Beşeri tıbbi üründen arta kalan maddelerin imhası ve diğer özel önlemler
Kullanılmamış olan ürünler ya da atık materyaller “Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği” ve “Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmelik’lerine uygun olarak imha edilmelidir.
7. RUHSAT SAHİBİ
World Medicine İlaç San. ve Tic. A.Ş.
Bağcılar/İstanbulSource link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir