FLUTANS 2.5 mg Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

FLUTANS 2.5 mg Tablet‘in etken maddesi Indapamid tiazidler grubundan bir idrar söktürücüdür. Mininum idrar söktürücü etkisinin yanı sıra vasküler (damarlardaki) düz kaslarda ve kardiyak (kalbe ait) kaslardaki kasılmayı güçlü bir şekilde engelleyen etkileriyle yüksek kan basıncının normal düzeye düşürülmesine yardımcı olur. FLUTANS, esansiyel (primer) yüksek tansiyonun tedavisinde ve konjestif kalp yetersizliği olan kişilerde görülen vücuttaki su tutulumu (ödem) varlığında kullanılmaktadır.

FLUTANS 2.5 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Her ilaçta olduğu gibi FLUTANS ile etkileşebilecek ilaçlar olabilir. Kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar, vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler varsa hekiminize bildiriniz. Hekimle görüşmeden başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.
 2. FLUTANS alımını hekime danışmadan aniden kesmeyiniz veya doz atlaması yapmayınız. Aksi halde durumunuz kötüleşebilir.
 3. Tedaviniz devam ederken aşırı kusma veya su kaybını içeren bir durum meydana geldiyse; acilen hekiminizi arayınız. Kan ve idrar tahlillerine ihtiyaç duyulabilir.
 4. FLUTANS kullanımının üzerinizdeki etkisinin olumlu veya zararlı olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz ve kan tahlillerinizi yaptırınız.
 5. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zamankinden daha çok tedbirli davranmalısınız. Hamilelikte ve süt verme dönemlerinde de FLUTANS kullanılması önerilmemektedir. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilaç alımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemiyle korununuz.  Çünkü bebekte doğumsal kusurlar oluşabilir.
 6. Bu ilaç gebelikte oluşan vücut ödemlerinin tedavisi için kullanıma uygun değildir.
 7. Eğer ağır bir  böbrek hastalığınız veya idrar yapmama durumunuz, ağır karaciğer rahatsızlığınız var ise ya da kandaki potasyum düzeylerinde düşüklük tespiti durumlarından herhangi birisi  kendinizde var ise, hekiminizle rahatsızlıklarınız hakkında görüşmelisiniz.
 8. FLUTANS tableti almadan önce eğer böbrek, karaciğer, şeker hastalığı veya kas güçsüzlüğü, damla hastalığı, lupus, sulfonamid  grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarından herhangi birine sahip iseniz; hastalıklarınızı ve kullandığınız ilaçları hekiminize bildiriniz.

 

FLUTANS 2.5 mg Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. İlacınızın her bir dozunu 1 bardak dolusu suyla birlikte, sabahları ve her gün aynı saatlerde almaya özen göstermelisiniz.
 2. FLUTANS reçetede nasıl yazıldıysa o şekilde uygulanmalıdır. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerin dikkate alınız.

 

FLUTANS 2.5 mg Tablet Yan Etkileri :

 1. FLUTANS ilacını aldıktan sonra soluk alamama, kurdeşen, yüzde, dudak, dil veya boğazda şişkinlik gibi alerjiyi işaret eden bir durum gelişirse acil tedavi desteğine ihtiyacınız olabileceğinden derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
 2. Aritmi, kramplar, konstipasyon, diyare, baş ağrısı, sinirlilik, halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı, libido azalması, ışık duyarlılığı, cinsel isteksizlik, hazımsızlık, susuzluk,  hepatit, deride kızarıklık FLUTANS‘ın nadiren görülebilecek yan etkileridir. Bu yan etkilerden birisi yada bir kaçı görüldüğünde vakit kaybetmeden  hekime haber veriniz.

 

İlaç Etken Maddesi: İndapamid
İlaç Marka İsmi: FLUTANS 2.5 mg Tablet

FLUTANS 2.5 mg Tablet kullanma talimatı

Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir