Feramat 100 mg 30 Kapsül, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

Feramat 100 mg Kapsül içerisinde, vücut tarafından hızla emilebilen Ferro fumarat (demir) adlı etken maddeyi bulundurur. Bu maddenin emilimi demir eksikliğinin miktarına bağlıdır, vücudun demire olan ihtiyacı ne kadar çoksa, emilmesi de o kadar fazlalaşır. Emilen Ferro fumarat hemoglobin ve miyoglobin sentezinde görev alır veya demir depolarına gider. Bu yolla demir eksikliği belirtilerinin giderilmesinde önemli rol oynar. Ferro fumarat‘ın emilmeyen kısmı ise dışkıya karışarak dışarı atılmaktadır. Feramat Kapsül, vücuttaki demir yetersizliklerinin tüm çeşitlerinde ve demir depolarında yeterli demirin bulunmaması durumunda ortaya çıkan kansızlıkta demir depolarının doldurulmasını sağlar. Kullanımı 6 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinler içindir.

 

Feramat 100 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

 1. Ağır böbrek rahatsızlığı ya da karaciğer rahatsızlığınız, siroz  veya alkol bağımlılığınız varsa, bu ilaca başlamadan önce bu hususları hekiminizle paylaşmalısınız.
 2. Feramat ilaç dozunun yüksek olması sebebiyle 6 yaş ve altındaki çocuklar için kullanımda elverişli değildir.
 3. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmaktan kaçınınız.
 4. Mide veya bağırsaklarınızda iltihaplı bir  rahatsızlığınız ya da böbrekler ve karaciğerin işlevlerinde yetersizlik durumlarından birisi varsa; hekime söyleyiniz. Zira ilacın alınmasıyla bu rahatsızlıkların şiddetinde artış olabilir.
 5. Bu ilacı Asetilsalisilik asit (aspirin)  salisilat, fenilbutazon veya oksifenbutazon gibi ağrı kesici ve iltihap önleyici ilaçlarla eş zamanlı kullanmak; ilacın mide ve bağırsaklarda yaratacağı tahriş etkisini fazlalaştırır.
 6. Alkollü içeceklerle beraber kullanılması, demir emilimini fazlalaştırır. Tedavi süresince alkollü içecekler tüketmeyiniz.
 7. Tedaviniz sürerken Feramat Feramat Kapsülün emiliminde azalmaya yol açan kahve, siyah çay, süt tüketmemeye özen gösteriniz.
 8. Hamilelerde (3 aydan itibaren) ve süt veren annelerde hekim tavsiyesiyle kullanılabilmektedir.
 9. Tetrasiklin türü (antibiyotik) ilaçlar, kolestran, karbidopa, levodopa, metildopa ve antiasitlerle aynı zamanda kullanmayınız. Eğer bu ilaçlardan herhangi birini tedaviniz esnasında almanız lüzumlu görüldüyse, Adı geçen ilaçları Ferro fumarat kullandıktan en az 3 saat önce veya 3 saat sonra kullanmalısınız.
 10. Tedaviden faydalı sonuçlar alabilmek için Feramat Kapsülü hekimin tavsiye ettiği sürece her gün günün aynı saatlerinde aksatmadan kullanmaya özen göstermelisiniz.

 

Feramat 100 mg Kapsül’ ün kullanım Şekli:

 1. İlacın her bir dozunu 1 bardak dolusu suyla beraber yutunuz. Tok karnına yutulması ilacın emilmesini hafifletebilir, dolayısıyla aç karnına yutulması uygun görülmektedir.
 2. Feramat Kapsülü kullanırken hekiminizin direktiflerini dikkatle yerine getiriniz. Hekim tavsiyesinden daha eksik veya fazla miktarda ve sürede kullanıldığınızda durumunuzda bir iyileşme sağlanmaz, aksine hayati tehlikeye varabilecek ölçüde sağlığınıza ciddi zararları olur.

 

Feramat 100 mg Kapsül Yan Etkileri :

 1. Feramat ilacı kullandıktan sonra nefes daralması, ağız içinde şişkinlik, yutkunma güçlüğü, karın ağrısı, tansiyonunuzda düşme, zihin karışıklığı veya cildinizde kırmızı kabartılı kaşıntılı döküntüler gibi alerjiyi işaret eden belirtiler görüldüğünde acilen bir sağlık kuruluşuna müracaat ediniz.
 2. İlacın kullanılmasına bağlı olarak sık rastlanılan herhangi bir yan etkiye ait bildirim bulunmamaktadır.

 

İlaç Etken Maddesi: Ferro fumarat (demir)
İlaç Marka İsmi: Feramat 100 mg 30 Kapsül

Feramat 100 mg Kapsül kullanma talimatı


Feramat 100 mg Kapsül kullanma talimatı

Feramat 100 mg Kapsül kısa ürün bilgisi


Feramat 100 mg Kapsül kısa ürün bilgisi

Source link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir