FABOS 20 mg/2 ml  Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

ndikasyon Bilgisi :

FABOS 20 mg/2 ml Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul’ ün etkin maddesi Famotidin, asidin mideye salınımını uyaran histamin adlı kimyasalı bloke etmek suretiyle  midede üretilen asit miktarını azaltan bir maddedir.  FABOS Ampul, asit salınımına karşı ileri derecede güçlü ve uzun süreli etkisi sayesinde Zollinger Ellison Sendromu ve multipl endokrin adenoma gibi patolojik aşırı salgılama durumlarında ve  mide-gastrik ülseri ve ince bağırsağın ilk bölümündeki-duodenal ülserlerin (Peptik ülser) tedavisinde kullanılmaktadır.

 

FABOS 20 mg/2 ml  Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Famotidin, midede üretilen asit miktarını azaltıcı, ileri derecede güçlü uzun etki süreli bir histamin 2 reseptör antagonistidir.
 3. Midenizde kötü huylu tümör veya şüphesi varsa bu ilacı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Tedaviye başlamadan önce tetkiklerinizin yapılması gerekebilir.
 4. Eğer böbrek fonksiyon bozukluğunuz var ise FABOS Ampul‘ ü kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz. Doz ayarlamalarına ihtiyaç duyulabilir.
 5. Tedaviniz tamamlanmadan da hastalık belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz. Doktorunuz söylemedikçe ilacın kullanımını kesmeyiniz.
 6. Tedavi sırasında mide ekşimesi ve göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kola veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol midenizin zarar görme riskini daha da arttırmaktır.
 8. Hamilelik döneminde ancak doktorunuzun tavsiye ettiği durumlarda kullanılabilir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Emziriyor sanız kullanmayınız.

FABOS 20 mg/2 ml  Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul’ ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. FABOS Ampul, kas içine enjeksiyon veya toplar damara infüzyon yoluyla uygulanır. İlacın uygulaması dikkat gerektirdiğinden bir sağlık profesyoneli tarafından uygulanmalıdır.
 3. Hastanede yatan, ağızdan ilaç alması mümkün olmayan hastalarda kullanılmaktadır.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Baş ağrısı, sersemlik hissi yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:   Famotidin
İlaç Marka İsmi: FABOS 20 mg/2 ml  Enjeksiyonluk Çözelti İçeren AmpulSource link

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir