ENZEVİN 175 mg/5 ml oral süspansiyon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

ENZEVIN 175 mg/5 ml oral süspansiyon hazırlamak için toz‘un etken maddesi erdostein mukolitik (solunum yollarında balgam eritici ve atılımını kolaylaştırıcı) etki gösteren bir maddedir. ENZEVİN oral süspansiyon (şurup), bronşlar ve akciğerlerle (bronkopulmoner)  ilgili  hastalıklarda ve soğuk algınlığına, üşütmeye bağlı solunum yollarının iltihaplanması durumlarında; balgam eritici özelliği sayesinde solunum yollarını kaplayan koyu şekildeki balgamı sulandırarak kolayca  dışarıya atılımını sağlar ve göğüs tıkanıklıklarını azaltır.  ENZEVİN süspansiyon, balgam oluşumunun eşlik ettiği boğaz iltihaplanması (farenjit), soluk borusunda iltihaplanma (trakeit), gırtlak-larinksin ihtihaplanması (larenjit), bronş ve akciğer iltihaplanması gibi solunum yollarındaki enfeksiyonlarda özellikle kronik bronşitte ve KOAH ‘da koyu ve yapışkan olduğu için hasta tarafından çıkarılamayan güçlükle çıkarılabilen koyu kıvamlı mukusun (balgamın) daha kolay çıkarılması ve balgam oluşumunun önlenmesi için kullanılmaktadır.

 

ENZEVIN 175 mg/5 ml oral süspansiyon hazırlamak için toz Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. ENZEVİN Süspansiyonun içindeki aktif maddeye (erdosteine) ya da ilacın içindeki diğer maddelerden birisine karşı geçmişte bir hassasiyet (alerji) durumu yaşadıysanız; kullanmanız öngörülmemektedir.
 2. Eğer şiddetli derecede karaciğer veya böbrek işlevlerinizde yetersizlik ya da peptik ülseriniz var ise; ENZEVİN süspansiyonu kullanmayınız.
 3. ENZEVİN süspansiyonu hamile ve emziren kadınların kullanması önerilmez.
 4. ENZEVİN süspansiyon 2 yaşından küçüklere verilmemelidir.
 5. ENZEVİN süspansiyon kullanırken su ve sulu gıdalar tüketmeniz, ilacın balgam söktürücü etkisini arttırmaya yardımcı olması açısından önemlidir.
 6. ENZEVİN süspansiyonun öksürük kesici ilaçlarla beraber kullanılması öngörülmemektedir. Öksürük kesici ilaçlar öksürük refleksinin azalmasına sebep olabilir dolayısıyla bu durum, balgamın öksürükle dışarıya atılmasını engelleyebilir.

 

ENZEVIN 175 mg/5 ml oral süspansiyon hazırlamak için toz’ un Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz ENZEVİN oral süspansiyonu nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız önemlidir. Tedavi süresince muhakkak hekiminizin direktiflerini harfiyen yerine getiriniz.  Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Toz bulunan ENZEVİN şişesine şişenin çizgisine kadar kaynatılmış soğutulmuş su ilave ediniz. Şişenin ağzını kapatıp tozun çözünmesi için çalkalayınız. Şişeyi her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 3. Kullanıma hazır hale gelen ENZEVİN  oral süspansiyon buzdolabında 10 güne kadar tutulabilir.
 4. 2 yaşından büyük çocuklarda ENZEVİN  oral süspansiyon şu şekilde kullanılır : 15 ila 19 kilo arası çocuklara günde 2 defa 1 er ölçek; 20 ila 30 kilo arası çocuklara günde 3 defa 1 er ölçek; 30 kilonun üstündeki çocuklara günde 2 defa 2 şer ölçek şeklinde verilebilir.
 5. ENZEVİN süspansiyon ile tedavi süresi 7 ila 10 gündür.

 

ENZEVIN 175 mg/5 ml oral süspansiyon hazırlamak için toz yan etkileri :

 1. ENZEVİN süspansiyonu kullanımınız sırasında karın ağrısı, zor nefes alma,  kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde şişlik gibi ilaca karşı alerjiyi işaret eden bir durumda tedaviyi kesip, acilen hekiminize haber veriniz ve bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.
 2. 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilecek (yaygın) yan etkisi : ENZEVİN süspansiyon (şurup) kullanımına bağlı olarak mide ekşimesi görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Erdostein
İlaç Marka İsmi: ENZEVIN 175 mg/5 ml oral süspansiyon hazırlamak için toz
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Mukolitikler- R05CB15
İlacın ruhsat sahibi: Eczacıbaşı İlaç Pazarlama A.Ş.
Adres :Büyükdere Cad. Ali Kaya Sk. No: 7 Levent-34394 /İSTANBUL
Tel no: 0 212 350 80 00- Faks no: 0 212 350 84 64

ENZEVİN 175 mg/5 ml oral süspansiyon hazırlamak için toz kullanma talimatı, prospektüsü ve kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir