COGITO 20 mg Film Tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın aktif maddesi Memantin hidroklorür‘dür. Alzheimer  hastalarında beyinde fazla salgılanmasından dolayı beyin hücrelerinde ölüme yol açan glutamat denilen kimyasal taşıyıcıyı engelleyen NMDA reseptör antagonistlerinden bir maddedir. Beyinde glutamat iletimindeki düzensizlik Alzheimer hastalarında bellek kapasitesinde ve öğrenmede azalmaya sebebiyet verir. Bu hastalıkta görülen bilişsel, işlevsel ve davranış bozukluklarında yararlı etkileri mevcuttur. COGITO 20 mg Film Tablet, orta ve ileri düzeydeki Alzheimer türü demans (bunama) hastalığında zihinsel kapasiteyi  arttırmak ve bu hastalığa bağlı algılama, dikkat, yargılama, hayal, yeni şeyleri hatırlama, muhakeme, karar verme, kişisel bakım, dil becerisi veya çevresel iletişimle ilgili rahatsızlık belirtilerinin ilerlemesini yavaşlatmak için kullanılmaktadır.

 

COGITO 20 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. Orta ve ileri düzeydeki Alzheimer rahatsızlığı belirtilerini arttıran kimyasalların etkisini azaltan bir ilaçtır.
 2. Eğer epilepsi veya diğer nöbet rahatsızlıkları,  karaciğer ve böbrek rahatsızlığı, idrar kesesi ve böbrek enfeksiyonu, konjestif kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi öyküsü veya kontrol edilmemiş yüksek tansiyonunuz varsa , bu ilaçla tedaviye başlamadan önce ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için kullandığınız ilaçlar ve rahatsızlıklarınız hakkında hekiminizle görüşünüz.
 3. İlaçtan en iyi sonucu almak için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun için ilacınız tamamen bitmeden tekrar reçetenize yazdırınız.
 4. İlaç alımına,  hastanın düzenli olarak ilaç alımını takip edebilecek hastadan sorumlu bir kişi olduğu zaman başlatılmalı ve ilaç hasta üzerinde iyi sonuç verdiği sürece kullanımı sürdürülmelidir.
 5. Bu ilacın vücudunuzda zararlı etkilere yol açmadığından ve hastalığınızı iyileştirdiğinden emin olabilmek için hekiminizin tedavi sürecinizi düzenli olarak takip etmesi gerekecektir. Hekiminiz ile planlanmış randevularınıza zamanında gidiniz.
 6. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonları bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya alet kullanmak gibi aktivitelerde bulunmaktan sakınınız.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 8. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.

 

COGITO 20 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. İlacınızın her dozunu 1 bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.
 2. Yaşlı hastalar ve erişkinlere günlük tavsiye edilen doz:  günde bir defa 20 mg lık 1 tablet veya 10 mg lık 2 tablet.
 3. İlacın yan etkilerini önlemek için günlük doz miktarları aşamalı şekilde yükseltilerek kullanılır: 1.hafta 5 mg ; 2.hafta 10 mg lık 1 tablet; 3.hafta 15 mg; 4.hafta ve sonrası 20 mg dozlarla uygulanması tavsiye edilir.
 4. 4. haftadan itibaren tedaviye, günde 1 defa 20 mg’lık 1 tablet olarak  her gün tavsiye edilen dozla tedavi sürdürülür.
 5. Hekiminiz COGITO tableti nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler.

COGITO 20 mg Film Tablet Yan Etkileri

 1. COGITO tableti kullandıktan sonra yüzünüzde, ağız içi ve boğazınızda şişlik, karın ağrısı, nefes almada güçlük, deride kaşıntı, döküntü gibi alerjiyi işaret  eden bir  durum kendinizde gelişirse, hiç vakit kaybetmeden hekiminizle irtibata geçiniz.
 2. Baş dönmesi, sakarlık sonucu düşme, baş dönmesi, uyku bozukluğu, iştah kaybı, öksürük, kusma, kabızlık, ishal ilacın görülebilecek hafif yan etkileridir.
 3. İstem dışı kasılmalar (nöbet), halüsinasyonlar, bilinç bulanıklığı yan etki olarak görüldüğünde ilacın alımını keserek acilen hekiminizi arayınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Memantin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: COGITO 20 mg Film Tablet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir