CEFBİR PLUS 125/62,5 mg Oral Süspansiyon, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Sefdinir ve Potasyum Klavulanat-Avicel’dir. CEFBİR PLUS 125/62,5 mg Oral Süspansiyon için toz, vücuttaki bakteriler ve bazı mikroorganizmalarla savaşarak, bunların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde etkili bir antibiyotiktir. CEFBİR PLUS, 6 aylık ile 12 yaş aralığındaki çocuklarda, yüz kemiklerinin içindeki hava boşluklarının iltihabı (sinüzit), bademcik iltihabı (tonsillit), yutak iltihabı (farenjit),  orta kulak iltihabı (Akut otitis media) ve apse, çıban, yara enfeksiyonu, tırnak kenarının iltihaplanması, kıl kökü iltihabı, selülit (deri altı dokusunun yaygın cerahatlı iltihabı) gibi komplike olmayan deri ve yumuşak dokunun enfeksiyonlarında endikedir.   enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 

CEFBİR PLUS 125/62,5 mg Oral Süspansiyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine daha önceleri bir duyarlılık geliştiyse; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. CEFBİR PLUS, soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir.
 3. Penisilin grubu antibiyotiklere karşı alerjiniz varsa veya daha önce antibiyotik kullanımından dolayı şiddetli ishal geliştiyse bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 4. Eğer şiddetli böbrek bozukluğunuz varsa veya diyaliz tedavisi görüyorsanız ya da mide veya kolit-kalın bağırsak iltihabı problemleriniz varsa; CEFBİR PLUS’ı kullanmadan önce hekiminizi bilgilendiriniz.
 5. Daha önceden antibiyotik kullandığınız sırada sizde karın ağrısıyla birlikte şiddetli ishal geliştiyse veya tedavi sırasında ya da tedavi sonrasında ishal gelişirse, hekiminizle görüşünüz. Bu durum antibiyotik tedavisini takiben ortaya çıkabilen ve tedavinin durdurulup, özel bir tedaviye başlanılmasını gerektirebilecek, ciddi bir bağırsak iltihaplanmasının belirtisi olabilir.
 6. CEFBİR PLUS’ı  kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Hekiminizin sizin için öngördüğü kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli bir şekilde kullanınız.
 7. CEFBİR PLUS’ı, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve demir içeren yiyecek veya ilaçlarla aynı anda almayınız. İlacınızı bu ürünlerle birlikte almanız ilacın emilimini azaltabilir. İlacınızı, bu ilaçları almadan 2 saat önce veya 2 saat sonra alınız.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

CEFBİR PLUS 125/62,5 mg Oral Süspansiyon’un Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz CEFBİR PLUS nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka hekimin direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz bir şekilde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Toz bulunan CEFBİR PLUS şişesine, hafifçe vurarak tozun gevşemesini sağlayın. Şişeye işaretli yere kadar kaynatılmış soğutulmuş suyu  iki seferde ilave ediniz. Suyun ilk yarısını ilave ettikten sonra tozun ıslanması için kuvvetlice çalkalayınız. Yaklaşık 1-2 dakika dinlendirdikten sonra suyun ikinci yarısını ilave edip tekrar kuvvetlice çalkalayınız.  İlacınız içilecek hale gelmiştir.
 3. İlacınızı her kullanımdan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için  ölçekli kaşık ile alınız. Yemek kaşığı kullanmayınız.
 4. CEFBİR PLUS oral süspansiyon(şurup) sulandırıldıktan sonra buzdolabında 2-8 °C’de saklanmalı ve 10 gün içinde tüketilmelidir.

CEFBİR PLUS 125/62,5 mg Oral Süspansiyon’un Olası yan etkileri:

 1. CEFBİR PLUS alırken karın ağrısı, soluk alıp vermede zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi alerjiyi işaret eden bir durumda; acilen hekiminizi arayınız veya bir sağlık kuruluşuna gidiniz.
 2. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 3. Bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, deride döküntü ve vajinada akıntı, kaşıntı; CEFBİR PLUS’ın yaygın görülen yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sefdinir ve Potasyum Klavulanat-Avicel
İlaç Marka İsmi: CEFBIR PLUS 125/62,5 mg Oral Süspansiyon hazırlamak için kuru toz
CEFBİR PLUS, TİTCK  ilaç listesinde 3.kuşak sefalosporinler farmakoterapötik grupta ve J01DD ATC kodundadır.
İlacın ruhsat sahibi:  Celtis İlaç San. Ve Tic. A.Ş.
Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü
Teknoloji Geliştirme Bölgesi Dl Blok Kat:3
Esenler/iSTANBUL
Telefon: 0 850 20T 23 23-Faks:0 2124822478
e-mail : info@celtisilac.com.tr
Üretimini yapan firma:  Neutec ilaç San. Tic. A.Ş.
1. OSB. 2. Y ol No: 2 Adap azarı l SAKARYA
CEFBİR PLUS 125/62,5 mg Oral Süspansiyon prospektüsü, kullanma talimatı (ilaç hakkında hastayı bilgilendirmek amacıyla)
Burada;
1. CEFBİR PLUS nedir ve ne için kullanılır?
2. CEFBİR PLUS’ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. CEFBİR PLUS nasıl kullanılır?
4. CEFBİR PLUS’ın olası yan etkiler nelerdir?
5. CEFBİR PLUS’ın saklanması; gibi sorulara cevaben daha geniş kapsamlı içerikler sunulmuştur.
CEFBİR PLUS 125-62,5 mg Oral Süspansiyon prospektüsü, kullanma talimatı

CEFBİR PLUS 125/62,5 mg Oral Süspansiyon kısa ürün bilgisi
CEFBİR PLUS 125-62,5 mg Oral Süspansiyon kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir