AMLONEB 5/5 mg tablet, nedir, ne işe yarar, yan etkileri, nasıl kullanılır

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Aamlodipin besilat ve nebivolol HCl’ dir. AMLONEB 5/5 mg tablet, nebivolol ya da amlodipin etken maddeli ilaçların tek başına kullanımıyla tansiyonu kontrol altına alınamayan hastalarda esansiyel hipertansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. AMLONEB, kalp ve dolaşımı (toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını) düzenleyerek yüksek kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur.

 

AMLONEB 5/5 mg tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kendinizi iyi hissetseniz bile AMLONEB kullanmayı durdurmayınız, almaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez. Bundan dolay yüksek tansiyonunuz olsa bile bunu hissedemeyebilirsiniz. Hayatınızın geri kalan kısmında tansiyon ilacı kullanmanız gerekebilir.
 3. Eğer düşük tansiyon, düşük nabız, karaciğer yetmezliği veya karaciğer fonksiyon bozukluğu, ani kalp yetmezliği ve kontrol altına alınmamış kalp yetmezliği, kalp hastalıkları, kalp hastalığına bağlı ya da kalpten kaynaklanan şok durumu, kan dolaşımı problemleri, nefes darlığı öyküsü, gebelik veya emzirme döneminde olmak gibi durumlardan herhangi biri ya da bir kaçı varsa :kullanmayınız.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya diyabet (şeker hastılığı), yakın zamanda geçirilmiş kalp krizi öyküsü ya da tiroid bozukluğunuz veya ellerin ve parmakların soğuğa bağlı olarak hissizleşmesi durumu ya da amfizem (doku ve organlar arasında hava kalması), astım veya bronşit rahatsızlığınız varsa bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Herhangi bir  ameliyat geçirme durumunuz var ise ameliyat öncesi bu ilaçla tedavi gördüğünüzü hekiminize söylemelisiniz. AMLONEB alımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 7. Kullanımını hekiminizle konuşmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir ya da ağır göğüs ağrısı veya kalp krizi gibi ciddi kalp hastalıklarına sebep olabilir. İlacı yavaş yavaş azaltarak bırakmanız gerekebilir.
 8. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden hekiminize tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 9. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol ile birlikte alımı ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 10. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç kullanımı, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 11. Kullanımı,  düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Eğer araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerde bulunacaksanız , tedbirli  olmanızda fayda var.
 12. Hamilelik dönemindeyseniz ya da hamile kalmayı planlıyorsanız; kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız hiç vakit kaybetmeden durumu hekime bildirmeli ve kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol metodu kullanınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde iseniz; hekiminizle görüşmeden ilaç kullanmayınız.

 

AMLONEB 5/5 mg tablet ‘in Kullanım Şekli :

 1. Hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu  ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber içiniz. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminize haber veriniz. .
 2. Nefes darlığı, bayılacakmış gibi hissetme, bayılma, kalp atışlarında yavaşlama, kalp yetmezliği, el ve ayaklarda soğukluk hissi ya da  hissizleşme, bileklerde ve ayaklarda şişlik, bilinç bulanıklığı, halüsinasyonlar, kabus görme,  durumlarından herhangi birine sahip iseniz acilen hekiminizle irtibata geçiniz.

 

İlaç Etken Maddesi: Amlodipin, Nebivolol
İlaç Marka İsmi: AMLONEB 5/5 mg tablet
Sırasıyla; Kalp Damar sistemi, Kalsiyum Kanal Blokerleri, Selektif Vasküler Kalsiyum Kanal Blokerleri, Dihidropiridin türevleri, Nebivolol ve Amlodipin olarak sınıflandırılmış şekilde, C07FB12 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz AMLONEB 5/5 mg tablet’in üretimini Neutec İlaç San. Tic. A.Şti. yapar, ruhsatı da aynı şirkete aittir. AMLONEB ‘in kullanım talimatı, prospektüsü ve AMLONEB 5/5 mg tablet’e ait kısa ürün bilgisi (ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gerekenler; kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı;  ilaç etkileşimi, kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; dozaj bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler) pdf belgeleri

AMLONEB 5/5 mg tablet kısa ürün bilgisi-kullanım talimatı

AMLONEB 5-5 mg tablet kullanım talimatı

AMLONEB 5-5 mg tablet kısa ürün bilgisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir