Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı

Ülkemizde en çok başvurulan estetik ameliyatların başında gelmektedir, Rinoplasti. 18 yaşını doldurmuş ve doktoru tarafından onaylanmış olan herkes bu ameliyat geçirebilir. Kadın ve erkek hastaların faydalanabileceği bu operasyon, burnun görüntüsü değiştirerek, istenen sonucu ortaya çıkarmaktadır. Ameliyatın başarası, kişin fiziksel özellik ve fonksiyonlarına göre değişiklik göstermektedir. Bu başarıyı etkileyen en büyük faktörler; cilt özelliği (Kalın cilt ve ince cilt olmak üzere ikiye ayrılır), kıkırdaklarda gelişen travma, kemiklerde gelişen travma ve dokularının iyileşme potansiyelidir. Özellikle burun büyüklüğünden, şeklinden şikayetçi olan hastaların tercih ettiği bir cerrahi operasyon türüdür. Burunu yüzüne göre büyük olanlar, burun kemerinden şikayetçi olanlar, düşük burun ucuna sahip olan hastalar ve eğri burun yapısına sahip olan hastalar bu ameliyat sayesinde istedikleri görüntüye ulaşabilirler. Ameliyatın başarasının burnun doğal görüntüsü ile doğru orantılıdır.

 Burun Estetiği Ameliyatında Süreç:

-Ameliyat farklı tekniklerle yapılmaktadır. Lokal ve ya genel anestezi olarak yapılır. Yaklaşık işlem iki saat boyunca sürer. Ameliyat sırasında burun bölgesine tampon yerleştirilerek burunun üzerine atel konulmaktadır.

-Tamponlar doktorun uygun gördüğü bir ya da iki gün içerisinde alınarak, hastanın nefes alması sağlanır.

-Burunun üzerine yerleştirilen atel, hastanın durumunda göre bir ya da iki hafta sonra alınır.

-Ameliyat sonrasında göz çevresinde oluşan şişlikler ve morluklar yaklaşık bir ile iki ay içerisinde tamamen iyileşir.

-Burunun son şeklini alması ve yüze oturması altı ay ile bir yıl arasında olur. Doktor tarafından hasta belli aralıklarla kontrol için çağrılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir